O tom, když dva (ne)měří totéž

Po řadě let hledání a testování materiálů jsem konečně mohl zařadit do nabídky opasky, které budou odpovídat mým vysokým nárokům na kvalitu. S tím se ovšem objevila i potřeba vypořádat se s komunikační překážkou. Na základě zkušenosti vím, že domluvit se online na měření velikosti opasku může být složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. A o tom bude dnešní krátký příspěvek - o tom co, jak měřit a proč.

 

Začněme od vraha, aby to nejdůležitější bylo hned na začátku: opasek měříme podle momentálně používaného opasku a to tak, že změříme vzdálenost od aktuálně nejpoužívanější dírky po špičku přezky. Hned vysvětlím, proč je tohle, podle mojí zkušenosti, ten nejlepší způsob jak zjistit délku opasku.

E424FD26-593D-4FC1-9DC2-D0EAF92161C1_1_201_a_1

  1. Od aktuálně nejpoužívanější dírky měříme proto, protože opasky můžou mít různé rozestupy mezi dírkami. Je proto nicneříkající, pokud měříme po první či poslední dírku na opasku.
  2. Od aktuálně nejpoužívanější dírky měříme proto, protože každý opasek může mít různou délku od poslední dírku po špičku opasku. Je proto nicneříkající, měříme-li celou koženou (nebo jinou) část.
  3. Po špičku přezky měříme proto, protože každá přezka může mít jinou délku v závislosti na svém designu. (Toto platí pro běžné přezky s ozubcem, pro jiné, např. westernové, obecně platí, že měříme po místo, kde přezka zastavuje opasek - typicky nějaký háček, bodec, zoubky.)
  4. Na opasku měříme proto, protože nemusíme složitě kalkulovat s objemem opasku a materiálů pod opaskem apod. Jako by se člověk každý den měřil znovu a všechna tato měření jsou zapsaná na používaném opasku.
  5. Měření sice není přesné, protože opasky mají zpravidla rozestupy mezi dírkami 2-3 cm, tzn. odchylku až 1-1,5 cm (půlka k další nejbližší dírce) od skutečně ideální délky. Nicméně tyto rozestupy jsou při běžném obvodu pasu dostatečné, což dokládá skutečnost, že si lidé vystačí s dírkami o rozestupech 2-3 cm pro mezisezóní výkyvy obvodů pasu a nevyžadují dírky mezi existující dírkami.
  6. Můžeme snadno zjistit délku pásku nicnetušící osoby, aniž bychom jí měřili a následně ji překvapit dárkem na míru.

 

Pochopitelně existují jiné způsoby měření, typicky změřit přímo obvod pasu např. ševcovským metrem. K této metodě mám jen dvě výhrady: ševcovský metr může být vytahaný nebo se vytáhnout při měření, výsledek nemusí být přesný (jak jsme ale řekli výše, při měření opasku je relativně veliká tolerance chyby. Hlavní důvod, proč bych nedoporučoval měření ševcovským metrem je absence objemu. Ševcovský metr nemá žádnou tloušťku (jinak by s ním nešlo ani přesně měřit obvody), zatímco opasek objem má (kožený většinou 3-4 mm). Ukažme si to na příkladě: Opasek o délce 100 cm má bude mít vnitřní obvod ve skutečnosti cca 97,4 cm, tj. obvod, který bychom naměřili ševcovským metrem. To dělá rozdíl mezi měřením na opasku a měřením obvodů pasu ševcovským metrem cca 2,6 cm, což již v případě mých opasků představuje rozdíl 1 dírky. Proto by v případě měření ševcovským metrem bylo potřeba zvlášť dopočítávat délku opasku.

Proč si to nepřepočítám dopředu a nemám v nabídce předpřipravené velikosti, které následně vyrábím již v převedené velikosti, ptáte se? Protože, jak jsme viděli na příkladu výše, musel bych pracovat s různými desetinnými čísly s nepravidelnými rozestupy mezi sebou a tyto převody pro dané množství velikostí by zbytečně zvyšovaly šanci na to, že někde dojde k chybě. Konsezus mezi výrobci, který podporuje i má vlastní zkušenost je, že je lépe měřit velikost na opasku.

 

Jakékoli jiné údaje sejmuté z opasků, kalhot, jinde nebo jinak pro výběr správné velikosti nejsou relevantní. Ne ani tak proto, protože by nebyly přesné nebo se nedaly použít, já jen nevím jakou informaci ten který údaj poskytuje (a vzhledem k různým typům údajů to ani není možné jednotně obsáhnout) a jak tento údaj převést na tabulku nabízených velikostí. Abych mohl garantovat odpovídající délku opasku, je potřeba, abychom já i zákazník měřili totéž a to se nejlépe dělá tak, že zákazník měří vzdálenost aktuálně nejpoužívanější dírky ke špičce přezky na používaném opasku a já měřím vzdálenost prostřední dírky ke špičce přezky na novém opasku.

Zpět do obchodu