O mně

6D14F8B4-A5B7-4123-9673-6DCAB38C3F25_1_201_a

O mně

Mé jméno je Antonín Faktor a stojím za značkou Faktor Leather. Pocházím z Prahy a mám k ní blízký vztah, většinu života ale žiji na benešovsku, kousek od Konopiště. S kůží pracuji od roku 2014, kdy jsem své studium filosofie obohatil o učební obor Výrobce kožedělného zboží/ sedlářVýuční list jsem získal v roce 2017, nicméně výrobky pod svým jménem nabízím od roku 2015. Na začátku byla má práce, jako každé mládě, velmi neposedná, s charakteristickou naivností jsem dělal všechno a věřil, že vše dělat můžu. Pády a přešlapy nepředstavovaly protiargument.

 

Později ve mně převládla touha po preciznosti a já začal řemeslo brát vážněji. Omezil jsem barvy a sortiment, abych tak získal lepší kontrolu nad kvalitou každého designu. Zařídil jsem e-shop a začal jezdit na designové trhy v Čechách i na Slovensku. Zároveň jsou mé výrobky k dostání v několika kamenných obchodech. 

 

Smýšlím o sobě jako o enviromentálně uvědomělém. To znamená, že pečlivě volím materiály i postupy tak, aby byly k životnímu prostředí co možná nejpřívětivější. Stejný postup volím i při expedici objednávek. Zároveň pozorně sleduji všechny nové a vznikající alternativy k usni a experimentuji i s nimi.

 

Výroba

Každý výrobek značky Faktor Leather nese můj podpis. Ten je garancí toho, že výrobek je z té nejlepší třísločiněné usně a že je vyráběny skutečně ručně. To znamená, že je z usně ručně vyřezán, ručně sešit a ručně upraven. Tak mám absolutní kontrolu (jak je to jen lidsky možné) nad každým detailem a celkovou kvalitou výrobku.Za tímto účelem používám ruční tradiční i moderní nástroje a dbám na detail každého vyrobeného kusu. 

 

Podstatným rysem ruční kožedělné výroby je ruční šití. Jeho steh je v porovnání se strojním stehem, odolnější, neboť nit prochází skrz materiál a v jednom stehu je vedena z líce a v druhém z rubu, zatímco u strojního šití je spodní nit vedena jen z rubu, zatímco horní nit jen z líce. Strojní šev se tak snáze párá. K šití používám kvalitní, voskované, lněné nitě, původem z Francie.

 

Materiál

Své produkty vyrábím z těch nejlepších usní z Toskánska. Pracuji výhradně s třísločiněnými materiály. Při činění tohoto materiálu (mechanicko-chemickému procesu přeměny kůže na useň) jsou používány výhradně přírodní třísloviny. K lepení nepoužívám syntetická lepidla, pracuji výhradně s rybím klihem, který se používá při tvorbě hudebních nástrojů. 

 

Balení

Stejně jako z přírodních materiálů vyrábím, tak do nich rovněž balím (pokud používám plastové obaly/výplně, tak se jedná o recyklovaný materiál). Balení je personalizováno na jméno objednavatele nebo jméno uvedené do poznámky.