Jak se hlásí živnost

 

Přibližně před rokem jsem ohlásil živnost. Jakožto zelenáč v komunikaci se státem jsem byl náležitě nesvůj. Vše šlo ale překvapivě dobře. Alespoň zpočátku.

 

Paní úřednice byla velmi nápomocná, uhradil jsem poplatek a o půl hodiny později jsem již stál před úřadem s výpisem z živnostenského rejstříku. Se svým nově nabytým identifikačním číslem jsem se ještě vydal na nejbližší Czech point zařídit si datovou schránku. Zde mě úředník starostlivě informoval, že mě v databázi ještě nemůže najít, takže zakládání bude chvíli trvat (v řádu několika dní), ale mělo by k němu bez problémů dojít.

 Bez názvu

S dobrým pocit ze svého prvního vážného kontaktu se státem jsem se vydal připravovat na mistrovskou zkoušku. Nakonec to byl jeden z malichernějších důvodů, proč jsem živnost ohlašoval zrovna v první polovině června - pro ten pocit triumfu, kdy jsem šel, resp. nakonec doslova kráčel, na mistrovskou zkoušku oboru výrobce kožedělného zboží s živnostenským listem na činnost výroby a opravy obuvi, brašnářského a sedlářského zboží. Prostě pro ten pocit.

 

Zvrat přišel hned po následujícím víkendu, kdy mě již v pondělí úřednice vystresovala telefonátem, ve kterém mě informovala, že když mám datovou schránku, tak mám také povinnost jejím prostřednictvím komunikovat s úřadem. Tedy že jsem měl ohlásit živnost elektronicky. Marně jsem jí vysvětloval, že jsem datovou schránku zakládal až s IČem, které jsem získal chvíli před tím na živnostenském úřadě.

 

Protože jsem však živnost ohlásil fyzicky, tak bych měl uhradit pokutu 2000,-. Paní úřednice ale považovala za nešťastné, abych své podnikání začínal pokutou, proto navrhla, že když jí pošlu vyplněný elektronický formulář, tak to bude v pořádku. Stáhl jsem si tedy nějakou aplikaci ministerstva, vygeneroval formulář a ten datovou schránkou odeslal.

 

Následující den mi volala jiná úřednice. Obdrželi totiž ode mne nějaký dokument, který jim ale nejde otevřít, tak se paní ptala oč jde. Stručně jsem jí tedy vysvětlil situaci. Paní byla moc ochotná, situaci vyřešila a mně se tak splnil sen jít na mistrovskou zkoušku z živnostenským listem ze stejného oboru. Navíc obohacen zkušeností komunikace se státem.